Mieszkania MDM Mysłowice

Trudno przecenić korzyści wynikające z mieszkania we własnym „M”, dlatego coraz więcej osób rozważa zakup swojego lokum. Wielu młodym ludziom nie jest jednak łatwo dokonać tak dużej inwestycji, dlatego z pomocą przychodzi im państwo oferując programowe dofinansowanie zakupu mieszkania – MDM. Mysłowice to jedno z miast, w których wznoszone są nowe inwestycje, dzięki czemu korzystając z rządowego dofinansowania, można zamieszkać w nowym budownictwie.

MDM – warunki dofinansowania

Jak każdy program rządowy, również MDM nie obejmuje wszystkich. Trzeba jednak przyznać, że kryteria udziału zostały sformułowane w taki sposób, że naprawdę sporo osób może skorzystać z dofinansowania. Przejdźmy zatem do rzeczy, która pewnie najbardziej interesuje każdego: kto może skorzystać z MDM?

Przede wszystkim ograniczeniem jest wiek: jeśli mamy ponad 35 lat, nie jesteśmy beneficjentami programu. Są jednak dwa wyjątki: jeśli o dofinansowanie ubiega się małżeństwo, istotny jest wiek młodszego z małżonków (czyli np. małżeństwo osób w wieku 34 i 38 lat może starać się o dofinansowanie), zaś osób i małżeństw wychowujących trójkę (i więcej) dzieci kryterium wieku nie obowiązuje w ogóle.

Drugim ograniczeniem jest posiadanie mieszkania. Jeśli ktoś posiada lub posiadał w przeszłości mieszkanie, nie może ubiegać się o dofinansowanie w ramach MDM. Od tej zasady znów jest wyjątek: nie dotyczy ona osób i rodzin z trójką dzieci.

Po trzecie: na zakup mieszkania, do którego państwo miałoby przyznać dofinansowanie, należy wziąć kredyt wynoszący min. 50% wartości mieszkania na okres co najmniej 15 lat.

I wreszcie, po czwarte: mieszkanie nie może być droższe niż podają to wskaźniki dla danej lokalizacji.

Te warunki nie są zbyt wygórowane, dzięki czemu dla wielu osób możliwy jest zakup mieszkania MDM. Mysłowice są zresztą popularnym miastem wśród kupujących własne „M”. Oprócz wymienionych wyżej kryteriów, warto wiedzieć również, jakiego dofinansowania można się spodziewać.

Wysokość dofinansowania mieszkania MDM

Wysokość dofinansowania w ramach MDM jest zależna od tego, kto się o nie ubiega: singiel/bezdzietne małżeństwo czy też osoba/małżeństwo z jednym, dwójką lub trójką dzieci. Wynosi ono odpowiednio 10, 15, 20 i 30%. Dodatkowo można liczyć na 5% na wcześniejszą przedterminową spłatę kapitału, jeżeli w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania, w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko (własne lub przysposobione). Oznacza to, że maksymalna ilość dofinansowania do wkładu własnego może wynieść aż 35%, czyli państwo może pokryć maksymalnie 17,5% całości inwestycji w ramach kupna mieszkania MDM. Mysłowice to teren budowy nowych mieszkań, takich jak osiedle Bończyk-Ptaki – III etap niebawem będzie w sprzedaży, a 2018 rok będzie ostatnim rokiem działania programu. Z pewnością warto więc przemyśleć wzięcie w nim udziału.