MDM mieszkania Mysłowice

Zakup własnego mieszkania to marzenie coraz większej ilości osób, które jednak często leży poza zasięgiem młodych Polaków ze względu na kwestie finansowe. Pomoc w tym obszarze zapewnia jednak państwo za pomocą programu MDM. Mieszkania (Mysłowice podobnie jak każda inna miejscowość są objęte programem) w ramach programu mogą kupić nie tylko osoby posiadające już rodziny, ale także single.

Dla kogo są w ramach MDM mieszkania?

MDM, czyli Mieszkanie Dla Młodych to program rządowy, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do zakupu mieszkania. By jednak móc się o nie ubiegać, należy spełniać kilka warunków. Mianowicie:

  • należy być w wieku do 35. roku życia – jeżeli o dofinansowanie ubiega się małżeństwo, kryterium wieku dotyczy młodszego małżonka; kryterium wiekowe nie obowiązuje w przypadku rodzin z trójką (i więcej) dzieci
  • nie można posiadać (również w przeszłości) innego mieszkania – warunek również nie dotyczy osób/rodzin z trójką dzieci
  • dla każdej lokalizacji określony jest wskaźnik, którego cena mieszkania nie może przekroczyć
  • kredyt należy zaciągnąć na co najmniej 50% wartości mieszkania i na co najmniej 15 lat

Dofinansowanie MDM

Warto wiedzieć też, na jakie dofinansowanie można liczyć w ramach programu. Należy pamiętać, że korzystając z MDM, mieszkania (Mysłowice są tu liczone tak samo jak wszystkie pozostałe miejscowości w kraju) nie mogą przekraczać powierzchni 50 m. kw., a w przypadku osób czy rodzin z trójką dzieci – 65 m. kw.

Jeśli chodzi zaś o samo dofinansowanie, jego wysokość jest zależna od ilości posiadanych dzieci. I tak:

  • osoby samotne oraz bezdzietne małżeństwa mogą liczyć na 10% dopłaty do wkładu własnego
  • osoby i małżeństwa z jednym dzieckiem – 15% dopłaty
  • osoby i małżeństwa z dwójką dzieci – 20% dopłaty
  • osoby i małżeństwa z trójką dzieci – 30% dopłaty

Dodatkowo osoby, którym w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko (bądź zostanie przysposobione), mogą liczyć na dodatkowe 5% na wcześniejszą spłatę przedterminową części kapitału kredytu. Warto zatem postarać się o finansowanie z MDM mieszkania. Mysłowice, a w nich osiedle Bończyk-Ptaki to doskonała propozycja dla wszystkich, którym marzy się własne „M”, chcą uzyskać dofinansowanie z MDM i mieszkać w dobrej okolicy i nowym budownictwie.