Kameralne osiedla. Dlaczego warto na nich mieszkać?

Mieszkanie powinno spełniać kilka zasadniczych funkcji, wśród których znajduje się zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańcom. Ostatnio zauważalnym trendem jest chęć budowania relacji sąsiedzkich i wspólnoty. Odpowiedzią na te potrzeby nabywców stały się kameralne budynki mieszkalne. Mieszkania usytuowane na takich osiedlach mają też szereg innych zalet, z którymi warto zapoznać się przed zakupem.

Bezpieczeństwo

Kameralne osiedla są bezpieczniejsze od olbrzymich osiedli, chociażby z wielkiej płyty. Zazwyczaj mieszkają w nich osoby na stałe. Nie istnieje tak wysoki stopień rotacji mieszkańców, jak w przypadku dużych osiedli blisko centrum miasta. Mieszkańcy takich osiedli zazwyczaj się znają, więc nie odwiedzają takich miejsc nieproszeni goście.

Duża ilość miejsc parkingowych

Mała ilość miejsc parkingowych jest problemem wielu olbrzymich osiedli. W przypadku kameralnych osiedli niskich budynków, taki problem nie istnieje lub też jest bardzo zminimalizowany. Deweloperzy oferują możliwość wykupienia jednego lub dwóch imiennych miejsc postojowych. W przypadku osiedli z niską zabudową, wiąże się to również z mniejszą ilością mieszkań na powierzchni osiedla i mniejszym zagęszczeniem mieszkańców.

Cisza i spokój

Kameralne osiedla cechują się również ciszą i spokojem. Mniejsze skupisko osób sprawia, że atmosfera osiedla jest znacznie przyjemniejsza, daleka od wielkomiejskiego zgiełku. W takim miejscu można się zrelaksować i wyciszyć.

Poczucie wspólnoty

W przypadku kameralnych osiedli dużo łatwiej wykształcić wśród mieszkańców poczucie wspólnoty, gdyż nie jest się tam anonimowym, tak jak w przypadku osiedli liczących w wielu tysiącach mieszkańców. Życzliwe relacje z sąsiadami sprawiają, że w razie problemów, można być pewnym, że zareagują w razie problemu.

Ciekawa architektura

Wielokondygnacyjne bloki z wielkiej płyty nie odznaczają się zazwyczaj żadnymi walorami estetycznymi. Nie ma w nich elementów ozdobnych, a cała bryła wydaje się taka sama jak setki tysięcy innych bloków w Polsce. Inaczej jest w przypadku kameralnego osiedla, na którym budynki posiadają wartość architektoniczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *