Dlaczego warto kupować mieszkania z rynku pierwotnego?

Wiele osób staje przed wyborem mieszkanie deweloperskie czy mieszkanie z rynku wtórego. Jakie korzyści przemawiają za zakupem mieszkania od dewelopera?

Niezależnie od tego, czy mieszkanie ma pełnić wyłącznie rolę inwestycji, czy planujemy w nim mieszkać przez kolejne lata, wybór dla wielu osób jest trudny. Jakie korzyści przemawiają na korzyść mieszkania z rynku pierwotnego?

Rozpoczynamy od wykończenia, a nie od remontu mieszkania

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego niejednokrotnie zapominamy doliczyć koszty remontu. Przeważnie należy wymienić instalacje wodnokanalizacyjne, skuć płytki, wyrównać ściany, a do tego wszystkiego potrzeba zatrudnić ekipę specjalistów. A na solidnych wykonawców trzeba trochę poczekać.

W przypadku mieszkania od dewelopera otrzymujemy gotowe łącza kanalizacyjne i elektryczne. Nie musimy przeprowadzać koniecznych prac wyburzeniowych, tylko od razu możemy przejść do prac wykończeniowych, nie tracąc przy tym cennego czasu i kolejnych środków.

Brak opłaty za czynności cywilno-prawne w wysokości 2%

Kupując mieszkanie używane z rynku wtórnego należy wziąć pod uwagę 2% od wartości nieruchomości za czynności cywilno-prawne. Takiej opłaty nie trzeba uiszczać w przypadku nowego mieszkania zakupionego od dewelopera, gdyż grunt zakupiony przez dewelopera pod inwestycję objęty był podatkiem VAT. Zgodnie z naszym prawem, jeżeli jedna ze stron z tytułu dokonanej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to strony są zwolnione z opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Niższy czynsz lub jego brak

W przypadku nowych budynków to nie wymagają one niezwykle wysokich nakładów na remonty, termomodernizacje, wymiany instalacji domofonowe i na wiele innych niezwykle kosztowych prac. Inną kwestią wpływającą na wielkość czynszu w starym budownictwie jest utrzymanie rozbudowanej struktury spółdzielni.

Pomoc fachowców

Deweloper często jest w stanie polecić nam architekta czy projektanta wnętrz, ale też sam przedstawia przykładowe sposoby wykończenia mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *