Czego unikać podczas urządzania mieszkania?

Gdy nastąpi wyczekiwany z niecierpliwością moment otrzymania kluczy wymarzonego mieszkania, właściciele ochoczą przystępują do decydowania w sprawach wykończeniowych i urządzaniu mieszkania. Czego należy jednak unikać?

Nieprzemyślany układ mebli

W nawet niezwykle przestronnym mieszkaniu należy bardzo skrupulatnie zaplanować podział przestrzeni na strefy i ustawienie mebli. Jeżeli do naszej dyspozycji nie mamy architekta, warto samodzielnie stworzyć projekt, czy to w programie, czy na kartce z zachowaniem proporcji. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ decyduje o komforcie domowników. W źle zaplanowanej przestrzeni wykonywanie nawet codziennych czynności może stać się uciążliwe.

Zbyt duże meble

Często wchodząc do pustego mieszkania wydaje się nam ono niezwykle obszerne. Z zapałem zaczynamy szukać wtedy wielkiej i wygodniej sofy, która pomieści wszystkich naszych znajomych. Następnie stołu jadalnianego na wielkie przyjęcia. Po otrzymaniu mebli okazuje się jednak, że oprócz tych kilku kluczowych, potrzebujemy znacznie więcej. Nie mamy już jednak miejsca, gdyż olbrzymia sofa i wielki stół całkowicie przytłoczyły przestrzeń. Ten nieco przerysowany przykład ma udowodnić, że warto czasem wykorzystać taśmę malarską, przykleić ją na podłodze tak, aby oddawała wymiary sofy, którą planujemy zakupić. Pozwoli to zobaczyć ile miejsca pozostaje na szlaki komunikacyjne i inne meble. Pamiętajmy, że w kilkusetmetrowym salonie meblowym, wszystko wygląda na mniejsze niż jest w rzeczywistości.

Zbyt wiele kolorów na raz

Nie mamy nic przeciwko wyrazistym kolorom. Warto jednak ograniczyć się w ich przypadku do ściany centralnej, a najlepiej do dodatków. Zbyt wiele nasyconych barw w pomieszczeniu może być przytłaczające i zamiast mieć poczucie, że dom jest azylem, w którym można się wyciszyć, będziemy czuli się jak na gwarnym jarmarku.

Rozwiązania prowizoryczne

Jest olbrzymią zmorą niemal wszystkich domów. Gdy chcemy wprowadzić się jak najszybciej, nie słusznie decydujemy się na rozwiązania tymczasowe, które jednak okazują się towarzyszyć nam przez kolejne lata. Zrezygnujemy zatem z rozwiązań tymczasowych.

Nadmierne oszczędności

Kupno mieszkania wiąże się w wysokimi wydatkami. Niejednokrotnie myślimy wtedy, gdzie zaoszczędzić. Pamiętajmy jednak, żeby nie oszczędzać na takich materiałach jak podłogi, płytki czy szafki i sprzęt kuchenny. Te elementy wymieniane są raz na kilkanaście lat, a nawet na kilkadziesiąt lat. Kupno tanich materiałów, może spowodować w konsekwencji konieczność szybszej wymiany. Zaoszczędzone początkowo pieniądze będzie należało wydać z nawiązką na szybszy niż zakładaliśmy remont.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *